Gliomblastom multiforme grade 3/4

Dobrý den paní doktorko, je mi 49 let a v březnu mi lékaři diagnostikovali Gliomblastom grade 3/4. Podstoupil jsem totální resekci nádoru, měl jsem jej na pravé čelní hemisféře. Pak nnásledovalo 30 cyklů ozáření za současného užívání 140mg Temomedacu.

Postihlo mi to jemnou motoriku levé ruky - hrál jsem na baskytaru a už to nejde. Také mám v levé ruce menší sílu. . Biologickou či genetickou léčbu mi nedali, prý nejsem vhodný kandidát a netuším proč. Je to snad z důvodu, že jsem s tak vysokým stupněm nádoru vlastně živý mrtvý? V papírech jsem se dočetl, že léčba je jen paliativní. To je pro mě dost děsivé slovo, protože to se užívá jen u pacientů, kteří nemají už šanci na vyléčení. Léčím se na onkologii v Liberci. Chtěl jsem se zeptat, jestli by v jiném onko centru byla šance na zařazení do klinické studie nějaké genetické či biologické léčby, abych měl větší šanci přežít déle, než co je ve statistikách tohoto děsivého onemocnění. Prozatím si pomáhám doplňnky stravy - CBD konopný olej, vývar z kořene pampelišky a vitamín B17 - Apricarc.   Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Martin Jirousek


Odpověď:

O paliativní léčbě se mluví ve vašem případě proto, že glioblastomy  lze jen obtížně radikálně ododoperovat , takže je možné, že i přes ozáření  zůstaly v mozku nějaké nádororvé buňky, proto teď užíváte temozolomid. Probíhající studie jsou k dispozici na  webových stránkách SUKL. Myslím, že nejnadějnější bude Radioterapeutický ústav na Bulovce, kde se pan doktor Třebický  léčbou glioblastomů zabývá. 

--
Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc
Onkologická klinika
Praha

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.